Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Opis Bol brzucha

Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan żołądka, w którym soki trawienne są nieprawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny dyskomfort i podrażnienia.

Przewód pokarmowy swój proces trawienia rozpoczyna już w jamie ustnej. Żołądek, który jest najbardziej nadużywanym narządem ciała, wygląda jak torebka w kształcie gruszki. Co więcej, różni się wielkością i pozycją w zależności od ilości zawartej w nim żywności.

Dla przykładu: przeciążony żołądek ma tendencję do gorszego trawienia. Może również naciskać na serce, co daje złudne uczucie bólu z nim związanych.

Objawy

 • Ból brzucha,
 • uczucie nadmiernej sytości po jedzeniu,
 • zgaga, utrata apetytu,
 • nudności lub wymioty oraz nadmierna ilość gazów

...są powszechnymi objawami niestrawności. Inne, drugorzędowe objawy to:

 • niedobry smak w jamie ustnej,
 • obłożony język,
 • nieświeży oddech,

Przyczyny

Uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej jest często spowodowane przejadaniem, zbyt szybkim jedzeniem, siadaniem do stołu zestresowanym lub niewłaściwym przeżuwaniem.

 • Przejadanie się często powoduje „gorączkę” w układzie pokarmowym i przeciąża organy trawienne. 
 • Żywność niedokładnie strawiona zaczyna się psuć. Powstałe trucizny zostają wchłonięte z powrotem do krwi i w konsekwencji cały organizm zostaje zatruty.
 • Wiele osób „łyka” pokarm w czasie stresu lub pośpiechu. Po połknięciu dużych, niedokładnie przeżutych kęsów, żołądek zmuszony jest pracować ciężej. Dodatkowo - w procesy trawienne zaczynają być angażowane bakterie i grzyby, aby móc „przerobić niestrawioną masę”.
 • Zbyt szybkie jedzenie powoduje również połykanie powietrza. Te złe nawyki powodują, że część płynów trawiennych wpływa do przełyku, powodując pieczenie, uczucie kłucia lub kwaśny smak, dając iluzję kwasu żołądkowego.
 • Niektóre pokarmy, szczególnie jeśli nie są odpowiednio ugotowane, mogą powodować niestrawność. np: fasola, kapusta, cebula, ogórek, rzodkiewka i owoce morza. 
 • Smażone, a także pikantne pokarmy często powodują dyskomfort i powstawanie gazu w jamie brzusznej - co tylko pogarsza istniejący stan.
 • Nadmierne palenie i spożywanie alkoholu może powodować rozstrój żołądka. Zaparcia mogą zakłócać normalny przepływ przyjmowanej substancji przez przewód pokarmowy, powodując ból gazowy i brzuszny.
 • Picie zbyt dużej ilości wody z posiłkami rozcieńcza soki trawienne, co znacznie osłabia i przedłuża samo trawienie pokarmu.
 • Bezsenność, emocje takie jak zazdrość, strach i złość (uczucia czasowo paraliżują produkcję soków trawiennych) oraz brak ruchu są jednymi z innych przyczyn niestrawności.
 • Niektóre leki, zwłaszcza z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) przyczyniają się do problemów związanych z układem pokarmowym, zwłaszcza dwunastnicą i żołądkiem (np. wrzody).

Leczenie

Jedynym skutecznym sposobem leczenia niestrawności jest dokładne oczyszczenie przewodu pokarmoweg -
czyli: przyjęcie rozsądnej, indywidualnie dobranej diety i zmiana stylu życia.


Najlepszym sposobem na rozpoczęcie leczenia jest wprowadzenie diety z wykorzystaniem wszystkich owoców przez około pięć dni (istnieje również wersja bazująca na kaszy jaglanej).
Po tym czasie chory może zacząć wprowadzać nowe pokarmy do diety, zwłaszcza składające się z lekko gotowanych warzyw, soczystych owoców i maślanki przez około 10 dni.
Następnie pacjent może stopniowo przechodzić na zrównoważoną dietę - aby nie doprowadzić do nawrotu objawów najrozsądniej jest wprowadzać nowe produkty pod okiem dietetyka, naturopaty.

Zastosowanie owoców jest niezwykle korzystne w leczeniu niestrawności.

 • Spłukują niestrawioną żywność, nagromadzony kał,
 • Dostarczają witamin i minerałów, 
 • Przywracają zdrowie jelit do idealnego porządku.
 • Owoce ze względu na dużą ilość naturalnie występującej wody, witamin i minerałów dokładnie oczyszczają wiele elementów ciała.
 1. Najlepszym spośród owoców na niestrawność jest cytryna. Sok z cytryny usuwa niestrawność, alkalizuje, neutralizuje szkodliwe substancje z żołądka, wzmacnia i pobudza zdrowy apetyt.
 2. Sok pomarańczowy jest kolejnym skutecznym środkiem spożywczym w przewlekłej niestrawności. Daje odpoczynek narządom trawiennym i dostarcza składników odżywczych w najłatwiejszej do przyswojenia formie, dodatkowo wzmacnia i poprawia apetyt. Tworzy także odpowiednie warunki do rozwoju przyjaznych bakterii w jelitach.
 3. Innym owocem pożytecznym w niestrawności są winogrona. Są lekkim pokarmem, który usuwa niestrawność i podrażnienie żołądka w krótkim czasie, a także łagodzi uczucie palenia. Dodatkowo są wysoko energetyczne.
 4. Również i ananas jest bardzo cennym owocem. Działa jako środek tonizujący w niestrawności i łagodzi wiele zaburzeń trawiennych z nią związanych. Co więcej, dzięki zawartym w nim enzymom, ułatwia trawienie białek.
  (Dla najlepszego efektu należy spożywać pół szklanki soku ananasowego po posiłku)

Wyżej wymieniona FANTASTYCZNA CZWÓRKA silnie wpływa na prawidłową pracę przewodu pokarmowego i układu limfatycznego.

Cierpiący na niestrawność musi zawsze przestrzegać poniższych zasad dotyczących jedzenia:

 1. Nigdy nie jedz i nie pij. Wodę lub inne płyny należy przyjmować pół godziny przed i godzinę po posiłku. Zupy mleczne, maślankowe i warzywne są pokarmami w formie płynnej i mogą być spożywane z posiłkami.
 2. Nigdy nie spiesz się z posiłkiem. Jedz bardzo powoli i żuj swoje jedzenie tak dokładnie, jak to możliwe.
 3. Nigdy nie jedz do pełnego żołądka. Zawsze opuszczaj stół z poczuciem, że możesz jeść więcej.
 4. Nigdy nie siadaj do posiłku, czując się zmartwionym, zmęczonym, podekscytowanym lub w złym humorze
 5. uczucia czasowo paraliżują produkcję soków trawiennych.
 6. Nie jedz, jeśli brakuje Ci apetytu. W razie potrzeby pomiń nadchodzący posiłek, aż wróci prawdziwy apetyt.
 7. Nigdy nie gotuj warzyw, zawsze gotuj na parze.
 8. Nie mieszaj zbyt wielu potraw przy tym samym posiłku. Nigdy nie jedz razem surowych warzyw i surowych owoców, ponieważ wymagają one innego zestawu enzymów. Staraj się kategorycznie nie łączyć skrobii (ziemniaki) z białkiem (np. mięso).

Dodatkowo:

 • Wprowadź do codziennej rutyny świadome oddychanie - 30 minut w ciszy tylko dla Ciebie, gdzie skupiasz się na prawidłowym i pełnym oddechu. Pomoże Ci to uspokoić układ nerwowy, poprawić trawienie i aktywować procesy regeneracyjne w organizmie.
 • Lekkie ćwiczenia, takie jak chodzenie, golf i pływanie również pomagają trawić.
 • Raz na dzień powinno się wykonać lewatywę w celu oczyszczenia toksycznych odpadów jelitowych. To naprawdę zmienia postać terapii.
 • Doraźnie: naprzemiennie gorące i zimne kąpiele biodrowe - zmniejszają ból związany z niestrawnością.
 • Pomocne jest także masowanie brzucha.


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Astma

Astma jest chorobą powszechnie występującą. Co gorsza, ostatnie lata pokazują, że liczba osób borykających się z tą dolegliwością z biegiem czasu wzrasta. Chorzy cierpią na problemy z oddychaniem,...

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa charakteryzuje się bolesnymi ubytkami w ścianie żołądka, bądź dalszej części przewodu pokarmowego. Wielkość ubytków jest różna - od ziarnka pieprzu, małej pestki do nawet kilku...

Przewlekły stres

Stres - współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem stres bywa mobilizujący, ale częściej - zwłaszcza gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa on niekorzystnie na nasze zdrowie...

Choroby serca

Termin choroba niedokrwienna serca obejmuje grupę zespołów klinicznych powstających szczególnie w wyniku niewydolności tętnic wieńcowych w celu dostarczenia wystarczającej ilości krwi do serca....

Drożdżyca

Czysty układ pokarmowy z właściwą proporcją korzystnych i niszczycielskich bakterii, jest jednym z najważniejszych elementów do osiągnięcia stanu optymalnego i trwałego zdrowia. Zdrowy układ...

Obserwuj swój język

Język to silny i czuły mięsień odpowiadający nie tylko za mówienie, przełykanie, delektowanie się jedzeniem i piciem, ale także może nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Gdy jest różowy, sprężysty i wilgotny...

Reumatyzm

Słowo reumatyzm pochodzi od greckiego słowa "rheuma", które oznacza obrzęk. Choroba ta charakteryzuje się bólem mięśni i/lub stawów, co znacząco uprzykrza codziennie życie...

Niestrawność - zasady

Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan żołądka, w którym soki trawienne są nieprawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny...

 • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

  BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

  Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.