Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

OPIS

Zapalenie skóry spowodowane jest zarówno czynnikami pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Charakteryzuje się szeregiem objawów, z którymi każdy z nas miał kiedyś do czynienia - swędzenie, pieczenie, obrzęk, ból. 

Zapalenieskóry

W normalnych warunkach komórki naskórka (warstwa powierzchniowa skóry) są naturalnie chronione przed uszkodzeniem przez ciasno upakowane łuski keratyny warstwy rogowej.

Elastyczność keratyny zmienia się wraz z zawartością wody. 

Substancje, które powodują zapalenie naskórka lub zapalenia skóry w wyniku mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia warstwy rogowej nazywane są środkami drażniącymi.

Środki odtłuszczające, takie jak mydła, jeśli są stosowane zbyt często w krótkim czasie, spowodują suchość, zaczerwienienie, pękanie i podrażnienie skóry prawie u każdego.

Również stany zapalne przewodu pokarmowego - w tym żołądka i jelit - są bezpośrednio powiązane z wyglądem naszej skóry, dlatego też  oczyszczanie przewodu pokarmowego za pomocą terapii żywieniowej, nieobciążającej żołądka + wprowadzenie następnie produktów regenerujących, probiotycznych (bakterie) i prebiotycznych (pokarm dla bakterii) - ma bardzo duży sens.

OBJAWY

Pojawienie się zapalenia skóry różni się w zależności od ciężkości i etapu jego ewolucji. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem, gorącem i bólem lub świądem. Dowolna część ciała może być dotknięta tą chorobą. Obszary narządów płciowych i odsłonięte obszary, takie jak powieki, przedramiona, twarz i szyja, są najbardziej podatnymi miejscami.

PRZYCZYNY

Zewnętrzne:

 • Niektóre leki stosowane zewnętrznie, takie jak atropina, belladona, kwas karbolowy, jod, rtęć, penicylina, sulfonamidy, siarki, smoły i terpentyna czasami powodują zapalenie skóry.
 • Inne substancje powodujące tę chorobę to: barwniki do włosów, wybielacze, toniki do skóry, lakiery do paznokci, perfumy, wełna, jedwab, nylon, wosk podłogowy i różne detergenty.

Wewnętrzne:

 • nieodpowiednia dieta (nadmiary/niedobory),
 • niedobór witaminy A i kwasu pantotenowego
 • stres nerwowy i emocjonalny
 • niedobór kwasów omega 3
 • nadmiar kwasów omega 6
 • odwodnienie
 • niedobór selenu
 • nadmiar trujących produktów przemiany materii (osłabione mechanizmy samooczyszczania)

LECZENIE

Ze względu na to, iż zapalenie skóry może być spowodowane różnymi przyczynami, leczenie również powinno opierać się na wycelowanej terapii, aniżeli strzelaniu na ślepo.

Jeśli jednak kłopot wynika z przyczyn wewnętrznych (żywienie, stan zapalny organizmu), jednym ze sposobów jest rozpoczęcie żywieniowego leczenia, opierającego się całkowicie na owocach przez co najmniej tydzień. W tym czasie należy przyjmować trzy posiłki dziennie, gdzie bazę stanowią soczyste owoce, takie jak pomarańcza, winogrona, jabłko, ananas, kiwi, jagody, maliny.

Po wyłącznej diecie owocowej dobrym pomysłem byłoby przejść na dietę ograniczoną przez dziesięć dni. W tym czasie śniadanie może składać się z soku pomarańczowego lub grejpfruta. Surowa sałatka, składająca się z warzyw dostępnych w sezonie, z rodzynkami, figami lub daktylami może być przyjmowana na obiad i kolację, inną opcją jest sałatka z warzyw gotowanych na parze, takich jak szpinak, kapusta, marchew, rzepa, kalafior, a także kilka orzechów lub świeżych owoców.

W przypadku problemów z trawieniem owoców opieramy dietę na gotowanych i pieczonych warzywach z uwzględnieniem przeciwzapalnych olejów roślinnych - tłoczonych na zimno, jednocześnie wprowadzając domowej roboty izotoniki nawadniające, które wzmocnią oczyszczanie układu limfatycznego. Z czasem rozszerzamy jadłospis o białko i dodatkowe produkty lecznicze pochodzenia żywieniowego, np. prebiotyki (odżywiają mikroflorę jelitową, tak ważną dla zdrowia).

Stany zapalne skóry

W miarę uspokojenia zaognionych objawów chorobowych stopniowo wprowadzamy zbilansowaną dietę, składającą się z nasion, orzechów i ziaren, warzyw i owoców i dobrej jakości białka.

W nowym modelu odżywiania nie możemy zapomnieć o surówkach, izotonikach, owocach, sokach warzywnych, prebiotykach, zdrowych tłuszczach.

Okresowo warto również przeprowadzać 2-3 dniowe posty oczyszczające, pamiętając jednak o tym, by na co dzień żywić się jak najlepiej - to znaczy lekkostrawnie, odżywczno, nie obciążając przy tym przewodu pokarmowego.

Po wprowadzeniu wyżej wspomnianych produktów - mądrym krokiem jest dołączenie indywidualnie dobranej suplementacji - niemniej jednak stanowić ona powinna dodatek, nie trzon leczenia.

file light bulb yellow icon svg 2Suplementowanie się witaminami nie przyniesie efektów, jeśli organizm w porę nie zostanie oczyszczony, a co zatem idzie, przygotowany na wykorzystanie dostarczanych mu substancji. (To, delikatnie mówiąc, wyrzucanie pieniążków w błoto).

RADY

Nie tyle w czasie diety, co także bezpośrednio po jej zakończeniu należy unikać białego cukru, rafinowanych węglowodanów, mocnej herbaty, kawy, fast foodów, słodyczy, konserwantów i innych produktów skażonych. 

Połączony sok z jabłek, marchwi i selera jest szczególnie korzystny w leczeniu zapalenia skóry. Około 175 ml. każdy z tych soków należy wymieszać w celu przygotowania 525 ml. połączonego soku.

Nie powinno się używać żadnych leków, które działają jedynie objawowo. W przypadku problemów spowodowanych przyczynami zewnętrznymi, najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza kuracja polega na zastosowaniu mieszaniny sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) i oliwy z oliwek. Sól alkaliczna neutralizuje trujące kwasy powstające w ranach, a olej utrzymuje miąższ w złagodzonym stanie.

W czasie terapii pomaga wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych i oddechowych. Ćwiczenie jest jednym z najcenniejszych środków do oczyszczania krwi i zapobiegania zatruciu.

Odpoczynek psychiczny, fizyczny, nawodnienie, dostęp do świeżego powietrza są kwestiami niezwykle ważnymi w czasie regeneracji organizmu - bez nich trawienie nie zachodzi efektywnie, a co za tym idzie - nie wykorzystujemy w pełni potencjału pożywienia.

W czasie leczenia należy starać się unikać kontaktu z zimnem i przestrzegać regularnych godzin spożywania posiłków.

Dobrym pomysłem jest wykonanie domowej roboty "kwasu bołotowa" - który ma działanie silnie regenerujące przewód pokarmowy. I tu dodam - wszelkie zakwasy z buraków, czy inne kwaśne produkty obfitujące w pożyteczne bakterie - są również jak najbardziej wskazane.

Lewatywę w ciepłej wodzie należy stosować codziennie w celu oczyszczenia jelit podczas pierwszego tygodnia leczenia, a następnie w razie potrzeby. Kąpiele z solą można przyjmować dwa lub trzy razy w tygodniu. Dotknięte obszary można również kąpać dwa razy dziennie w gorącej wodzie z solami Epsom. W tym celu do miski gorącej wody należy dodać około 100 gramów soli Epsom. Nałóż na skórę odrobinę oliwy z oliwek po kąpieli w soli z Epsom.


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Niestrawność - zasady

Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan żołądka, w którym soki trawienne są nieprawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny...

Przewlekły stres

Stres - współcześnie jesteśmy na niego narażeni bezustannie. Czasem stres bywa mobilizujący, ale częściej - zwłaszcza gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa on niekorzystnie na nasze zdrowie...

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa charakteryzuje się bolesnymi ubytkami w ścianie żołądka, bądź dalszej części przewodu pokarmowego. Wielkość ubytków jest różna - od ziarnka pieprzu, małej pestki do nawet kilku...

Łupież - jak leczyć?

Łupież jest dolegliwością dotyczącą łuszczącej się naskórka skóry głowy - który opada jak płatki śniegu i osadza się na brwiach, ramionach i ubraniach. Stan ten jest ścisle powiązany z tym, co jemy,...

Niedoczynność tarczycy; Hashimoto

Tarczyca jest niewielkim gruczołem, którego praca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Gdy coś tę pracę zaburza, skutki odczuwają właściwie wszystkie narządy. Jedną z częściej diagnozowanych...

Choroby serca

Termin choroba niedokrwienna serca obejmuje grupę zespołów klinicznych powstających szczególnie w wyniku niewydolności tętnic wieńcowych w celu dostarczenia wystarczającej ilości krwi do serca....

Co wzmocni detoksykację?

Dieta współczesnego, zestresowanego, żyjącego w pędzie człowieka jest coraz bardziej pełna śmieciowego i przetworzonego jedzenia.Taki model odżywiania wyraźnie obciążą organizm - sprawiając, że...

Przewlekłe zmęczenie

Chroniczne zmęczenie i nadmierna senność mogą być objawem poważnych zaburzeń w równowadze organizmu - od stanów zapalnych, poprzez przeciążenie centralnego układu nerwowego, aż po problemy w...

 • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

  BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

  Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.