Termin choroba niedokrwienna serca obejmuje grupę zespołów klinicznych powstających szczególnie w wyniku niewydolności tętnic wieńcowych w celu dostarczenia wystarczającej ilości krwi do serca. Obejmują one dusznicę bolesną, zakrzepicę tętnic wieńcowych lub atak serca i nagłą śmierć bez zawału...
W przypadku zwężenia lub stwardnienia tętnic z powodu ich zatkania substancjami tłuszczowymi (utleniony cholesterol), przepływ krwi jest ograniczony. Serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Ten stan jest znany jako niedokrwienie serca lub dławicy piersiowej. W tym stanie wysiłek lub podniecenie wywołuje silny ból w klatce piersiowej, a więc ogranicza aktywność fizyczną pacjenta. Służy jako ostrzeżenie, aby zwolnić i natychmiast "zająć się swoim zdrowiem".
Objawy
- Częstym objawem choroby serca jest duszność spowodowana brakiem odpowiedniej ilości tlenu we krwi.
- Ból w klatce piersiowej lub ból w ramieniu.
- Palpitacje, omdlenia, niestabilność emocjonalna, zimne dłonie i stopy, częste pocenie się i zmęczenie.
Wszystkie te objawy mogą być spowodowane wieloma innymi zaburzeniami. Odpowiednie testy i badania są zatem niezbędne do ustalenia prawdziwej natury tych objawów.
Przyczyny
(Podstawowymi przyczynami chorób serca są niewłaściwe nawyki żywieniowe, nieprawidłowy styl życia i nadmiar stresu)
- podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów i innych substancji tłuszczowych we krwi (podwyższony cholesterol świadczy o stanie zapalnym organizmu, nie jest natomiast jego przyczyną)
- podwyższone ciśnienie krwi (długotrwały stres, odwodnienie, niedoletnienie, zaburzona praca nerek)
- podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi (głównie spowodowany dietą wysokobiałkową) [nieprawidłowa praca nerek, odwodnienie] (więcej tutaj: Susza w ciele - najsilniejszy rodzaj stresu)
- niektóre zaburzenia metaboliczne, w szczególności cukrzyca (nadmiar cukrów prostych we krwi zmusza organizm do większego wysiłku, aby "zapobiec katastrofie")
- otyłość (nieprawidłowa masa ciała, otłuszczenie narządów, nagromadzenie toksyn, brak ruchu, odwodnienie, przejadanie się prowadzi do problemów związanych z układem krążenia)
- palenie (substancje smoliste przedostają się z płuc do krwi [która przepływa przez serce], zatruwając ją)
- brak aktywności fizycznej
- nieprawidłowa dieta - obfitująca w produkty przetworzone, niezawierające żadnych prozdrowotnych substancji
- nadmiar produktów o działaniu prozapalnym przy jednoczesnym niedoborze produktów przeciwzapalnych (organizm nie nadąża z naprawianiem wyrządzonych przez nas szkód - prowadzi to do ogólnego stanu zapalnego, który obejmuje całe ciało - w tym układ krążenia.
- długotrwały, bagatelizowany stres, zamartwianie się i napięcie pobudza gruczoły nadnercza do produkcji większej ilości adrenaliny i kortyzolu. Nie ma wówczas miejsca na jakąkolwiek regenerację, czy prawidłowo przeprowadzone trawienie (więcej tutaj: Przewlekły stres). Zwiększa się natomiast ciśnienie krwi, zwężają tętnice, przyśpiesza praca serca.
Leczenie
Podstawowym czynnikiem warunkującym wszystkie choroby serca jest dieta.
Zmieniając chemię ciała i poprawiając jakość ogólnego odżywiania, w wielu przypadkach można odwrócić zmiany zwyrodnieniowe, które wystąpiły w sercu i naczyniach krwionośnych. Organizm bowiem ma zdolność do regeneracji.
- Dieta powinna być lakto-wegetariańska, o niskiej zawartości sodu i kalorii. Powinna składać się z wysokiej jakości, naturalnej żywności organicznej, z naciskiem na całe ziarna, nasiona, świeże owoce i warzywa.
- Żywność, którą należy wyeliminować, to wszystkie produkty z białej mąki, słodycze, czekoladki, konserwy w syropie, napoje bezalkoholowe, kabaczki, utlenione tłuszcze roślinne (np. rafinowany słonecznikowy stosowany do smażenia).
- Sól i cukier powinny być znacznie zredukowane.
- Pacjent powinien także unikać herbaty, kawy, alkoholu i tytoniu.
- Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu w surowicy i minimalizują ryzyko miażdżycy, można uzyskać z oleju słonecznikowego, oleju kukurydzianego lub oleju szafranowego (wszystkie tłoczone na zimno), a także dobrej jakości tranu, czy suplementów z kwasami Omega 3.
- Najlepsze źródła żywności to nieprzetworzone, surowe, tłoczone na zimno oleje roślinne, nasiona i ziarna. A także: śmietana, masło klarowane, łój wołowy (te trzy produkty muszą być naprawdę dobrej jakości i nie należy spożywać ich z tłuszczami roślinnymi).
- Owoce i warzywa na ogół są bardzo korzystne w leczeniu chorób serca. Owoce sezonowe są dość skutecznymi tonikami serca. Jabłka szczególnie zawierają właściwości stymulujące serce, a pacjenci cierpiący na osłabienie serca powinni spożywać jabłka i dżemy jabłkowe. Świeże winogrona, ananasy, pomarańcze i woda kokosowa również pobudzają serce. Winogrona są skuteczne w bólach serca i palpitacji serca, a choroba może być szybko kontrolowana, jeśli pacjent przez kilka dni stosuje dietę winogronową.
- Agrest indyjski lub amla jest uważany za skuteczny środek domowy na choroby serca. Wzmacnia funkcje wszystkich narządów ciała i buduje zdrowie poprzez niszczenie heterogenicznych elementów i odnawianie utraconej energii.
- Kolejnym doskonałym lekarstwem na choroby serca jest cebula.
- Miód ma cudowne właściwości, które zapobiegają wszelkim chorobom serca. Wzmacnia serce i poprawia krążenie. Jest także skuteczny w bólach serca i palpitacji serca. Jedna łyżka stołowa dziennie po jedzeniu wystarcza, aby zapobiec różnego rodzaju problemom z sercem.
- Pacjenci z chorobami serca powinni zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w witaminę E, ponieważ ta witamina wspomaga funkcjonowanie serca poprzez polepszanie procesu utleniania komórek. Poprawia także krążenie i siłę mięśni. Wiele produktów mącznych i zielone warzywa, szczególnie zewnętrzne liście kapusty są dobrym źródłem witaminy E. Warto przy tym pamiętać, że witaminy A, D, E i K potrzebują tłuszczu, aby mogły zostać prawidłowo wchłonięte.
- Witamina B jest ważna dla chorób serca i układu krążenia. Najlepszymi źródłami witaminy B są pełne ziarna.
- Witamina C jest również niezbędna, ponieważ chroni przed spontanicznymi naruszeniami ścian naczyń włosowatych, które mogą prowadzić do zawałów serca. Chroni także przed wysokim poziomem cholesterolu we krwi.
- Selen i witamina D pięknie współgrają w oczyszczaniu i odbudowie organizmu, w tym układu krążenia.
Poniżej przykładowa, bardzo "prosta" dieta dla osób cierpiących na nadciśnienie lub niektóre zaburzenia serca. Wariantów jest wiele i są one dostoswane indywidualnie do każdego chorego - poniższa jest nastawiona na "surowe produkty" i nie tyle nie obciąża organizmu, co oczyszcza układ krążenia.
Po przebudzeniu: Ciepła woda z sokiem z cytryny i miodem lub świeży sok owocowy z jabłek, winogron, pomarańczy, ananasa.
Śniadanie: świeże owoce, takie jak jabłka, winogrona, gruszki, brzoskwinie, ananasy, pomarańcza, melony, jeden lub dwa plasterki tosty pełnoziarniste, jogurt, płatki owsiane.
Kolejny posiłek: świeże owoce lub woda kokosowa.
Obiad: Zupa warzywna lub sałatka z warzyw, takich jak sałata, kapusta, cykoria, marchew, ogórek, buraki, pomidor, cebula i czosnek. Ryż lub kasza jaglana do zupy/sałatki. Dodatkowo twaróg z olejem lnianym i zielonymi warzywami.
Po południu: kasza jaglana, gryczana z warzywami i dodatkiem dobrej jakości tłuszczu
Kolacja: świeży sok owocowy lub warzywny lub zupa, dwa lekko ugotowane warzywa (1-2).
W tym czasie należy pilnować także suplementacji witaminą A, D, E, C, selenem.
Co więcej, pacjent powinien również zwracać uwagę na inne prawa natury dla budowania zdrowia, takie jak wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych, uzyskanie właściwego odpoczynku i snu, przyjmowanie właściwych postaw psychicznych i uzyskiwanie świeżego powietrza oraz picie czystej wody.
Opcjonalne terapie dodatkowe:
- Użycie worka na lód w okolicy kręgosłupa między drugim i dziesiątym kręgiem piersiowym przez 30 minut trzy razy w tygodniu.
- Gorący kompres nakładany na lewą stronę szyi przez 30 minut co drugi dzień.
- Prawidłowo wykonany masaż brzucha i górnej części pleców.
- Gorąca kąpiel stóp i rąk jest doskonała do łagodzenia bólu związanego z dławicą piersiową.
Łupież jest dolegliwością dotyczącą łuszczącej się naskórka skóry głowy - który opada jak płatki śniegu i osadza się na brwiach, ramionach i ubraniach. Stan ten jest ścisle powiązany z tym, co jemy,...
W skutek zaburzeń w prawidłowym przepływie krwi w żyłach wywołanych niewłaściwą, obciążającą organizm dietą, mogą pojawić się liczne stany zapalne, które alarmują nas o pogarszającym się stanie...
Język to silny i czuły mięsień odpowiadający nie tylko za mówienie, przełykanie, delektowanie się jedzeniem i piciem, ale także może nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Gdy jest różowy, sprężysty i wilgotny...
Jeśli Twoim problemem jest nadmiar śluzu w organizmie - często masz mokry katar i kaszel, uczucie ociężałości, zamglenia umysłu, czy gruby nalot na języku, przeczytaj proszę ten artykuł...
Dieta współczesnego, zestresowanego, żyjącego w pędzie człowieka jest coraz bardziej pełna śmieciowego i przetworzonego jedzenia.Taki model odżywiania wyraźnie obciążą organizm - sprawiając, że...
Słowo reumatyzm pochodzi od greckiego słowa "rheuma", które oznacza obrzęk. Choroba ta charakteryzuje się bólem mięśni i/lub stawów, co znacząco uprzykrza codziennie życie...
Chroniczne zmęczenie i nadmierna senność mogą być objawem poważnych zaburzeń w równowadze organizmu - od stanów zapalnych, poprzez przeciążenie centralnego układu nerwowego, aż po problemy w...
Tarczyca jest niewielkim gruczołem, którego praca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Gdy coś tę pracę zaburza, skutki odczuwają właściwie wszystkie narządy. Jedną z częściej diagnozowanych...