Roślina posiada działanie nasercowe, przeciwskurczowe i uspokajające. Stosuje się go przy wahaniach ciśnienia krwi, łagodnych lękach związanych z biciem serca, nadciśnieniu i bezsenności. Napar głogu wykazuje także działanie w przypadku bólów reumatycznych i mięśniowych.
Stosowanie głogu warto skonsultować z lekarzem, dla którego temat ziół nie jest czymś obcym.
Zastosowanie
Odwar z kwiatów - czubatą łyżeczkę suszonych kwiatów zalać szklanką wody. Gotować na wolnym ogniu przez 2 minuty pod
przykryciem. Odwar przecedzić i pić 2 x dziennie po jedzeniu w niedomogach serca, kołataniu i nierównym rytmie. Kurację dłuższą niż 2-3 tygodnie należy uzgodnić z lekarzem.
Wyciąg alkoholowy - jedną część rozdrobnionych owoców zalać dwiema częściami spirytusu i odstawić na 15 dni. Pić po 40-50 kropli na cukier lub wodę 3x dziennie przed jedzeniem. Wykazuje działanie uspokajające, znosi stany przemęczenia i bezsenność.
Roślina posiada działanie nasercowe, przeciwskurczowe i uspokajające. Stosuje się go przy wahaniach ciśnienia krwi, łagodnych lękach związanych z biciem serca, nadciśnieniu i bezsenności. Napar... Surowcem leczniczym są zarówno liście, jak i pączki. Brzoza stosowana jest w chorobach nerek, obrzękach, białkomoczu i zatrzymaniu moczu, a także schorzeniach dróg żółciowych. W medycynie ludowej... Kwiaty tej rośliny działają wykrztuśnie, przeciwskurczowo, osłaniająco i napotnie. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka, astma oskrzelowa. Przeciwdziałają one także... Roślina ta poprawia łaknienie, jest skuteczne przy braku apetytu, zaburzeniach trawienia, chorobie reumatycznej, kamicy moczowej, a także kamicy żółciowej. Jest jednym z najlepszych środków... Szyszki chmielu działają uspokajająco, poprawiają trawienie, a także regulują przemianę materii. Zaleca się go w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, osłabieniu psychicznym, zaburzeniach... Koper włoski uchodził przed wiekami za ziele o wszechstronnym zastosowaniu leczniczym. Podstawową substancją czynną jest olejek lotny i flawonoidy. Zioło reguluje trawienie, działa wiatropędnie,... Jagody bzu warto zbierać jesienią, gdy są już dojrzałe (fioletowoczarne), można następnie przygotować z nich soki, syropy, wina, a także napary. Bez czarny wykazuje działanie moczopędne, napotne,... Cebula jest powszechnie znaną i hodowaną w ogrodach jarzyną. Działa bakteriobójczo, przeciwkaszlowo. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, astma, koklusz), zaburzeniach...