Jagody jałowca działają moczopędnie, dezynfekują drogi moczowe, a także pomagają w likwidowaniu obrzęków spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążenia. Co więcej, zwiększają one wydzielanie soku żołądkowego, żółci i pobudzają perystaltykę jelit.
Polecany jest przy zaburzeniach trawienia, obrzękach, marskości wątroby, niewydolności nerek i obniżonej przemianie materii. Stosowany zewnętrznie uśmierza bóle reumatyczne i nerwobóle.
Przy stosowaniu jałowca w postaci wewnętrznej - należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Zastosowanie
Nalewka jałowcowa - 100 gramów utłuczonych jagód zalać 0,5l 70% spirytusu i odstawić na 10 dni. Pić 1-2 dziennie po 10-20 kropli w kieliszku wody przy problemach trawiennych lub wcierać w bolące miejsca.
Wino jałowcowe - 60 gramów rozdrobnionych owoców zalać litrem wytrawnego wina i podgrzać do wrzenia na wolnym ogniu.
Następnie odstawić na 3 dni pod przykryciem i po tym czasie odcedzić i zlać do butelki. Pić rano na czczo kieliszek jako środek moczopędny, a także dla pobudzenia apetytu na pół godziny przed posiłkiem
Napar z jagód - łyżeczkę jagód zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić 3x dziennie po 1/3 szklanki.
Roślina posiada działanie nasercowe, przeciwskurczowe i uspokajające. Stosuje się go przy wahaniach ciśnienia krwi, łagodnych lękach związanych z biciem serca, nadciśnieniu i bezsenności. Napar... Chrzan wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwreumatyczne. Zalecany jest przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Skuteczny jest także w postaci okładów w chorobach reumatycznych, bólach... Cebula jest powszechnie znaną i hodowaną w ogrodach jarzyną. Działa bakteriobójczo, przeciwkaszlowo. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, astma, koklusz), zaburzeniach... Polecany jest do stosowania w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, bólach głowy, nadpobudliwości, w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego, biegunkach, zaparciach, schorzeniach wątroby i... Liście obniżają poziom cukru we krwi, mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne - zwłaszcza w przewodzie pokarmowym. Czernica stosowana jest głównie w zaburzeniach przewodu pokarmowego,... Kwiaty tej rośliny działają wykrztuśnie, przeciwskurczowo, osłaniająco i napotnie. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka, astma oskrzelowa. Przeciwdziałają one także... Szyszki chmielu działają uspokajająco, poprawiają trawienie, a także regulują przemianę materii. Zaleca się go w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, osłabieniu psychicznym, zaburzeniach... Zioło wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych, regulując dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek wyraźnie poprawia trawienie, działa wiatropędnie, lekko...