Zioło wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych, regulując dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek wyraźnie poprawia trawienie, działa wiatropędnie, lekko moczopędnie, bakteriobójczo. Co więcej, kminek wzmaga produkcję mleka u kobiet.
Zastosowanie
Napar z kminku - łyżkę zmiażdżonych owoców zalać szklanką wrzącej wody i trzymać pod przykryciem przez 15-20 minut. Po przecedzeniu pić 2-3x dziennie po pół szklanki. Pobudza apetyt, przeciwdziała wzdęciom, bólom brzucha, odbijaniu, zaparciom. Napar u kobiet karmiących zwiększa laktację.
Wino kminkowe - 3 czubate łyżki zmielonych owoców zalać butelką wytrawnego białego wina i pozostawić przez 14 dni w ciemnym miejscu, od czasu do czasu wstrząsając. Przecedzić i pić 2-3x dziennie mały kieliszek po jedzeniu przy wzdęciach i zaburzeniach trawiennych.
W ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno liście, jak i ziele. Roślina wykazuje działanie wzmagające apetyt, poprawia przyswajanie pokarmów, ma działanie rozkurczowe w przewodzie pokarmowym, a... Chrzan wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwreumatyczne. Zalecany jest przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Skuteczny jest także w postaci okładów w chorobach reumatycznych, bólach... Surowcem leczniczym są głównie owoce i kwiaty. Jarzębina posiada działanie moczopędne oraz ściągające. Stosuje się ją w stanach niedoborów witaminowych, w schorzeniach nerek, piasku nerkowym, kolce... Roślina ta znalazła zastosowane w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, początkowej kamicy żółciowej, w osłabieniu czynności wątroby, kamicy nerkowej, a także w leczeniu stanów zapalnych, zaburzeń... Posiada działanie wykrztuśne, wiatropędne, mlekotwórcze i przeciwskurczowe. Stosuje się go we wzdęciach, kolkach żołądka i jelit, zawrotach głowy, schorzeniach dróg oddechowych (głównie przy dużej... Jagody jałowca działają moczopędnie, dezynfekują drogi moczowe, a także pomagają w likwidowaniu obrzęków spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążenia. Co więcej, zwiększają one wydzielanie soku... Surowcem leczniczym są zarówno liście, jak i pączki. Brzoza stosowana jest w chorobach nerek, obrzękach, białkomoczu i zatrzymaniu moczu, a także schorzeniach dróg żółciowych. W medycynie ludowej... O jego cennych właściwościach leczniczych świadczy już jego sama łacińska nazwa „mleriana”, które pochodzi od słowa valere - być zdrowym...