•  

    2

  •  

    3

WYLECZ SIĘ ŻYWIENIEM!


Łupież jest dolegliwością dotyczącą łuszczącej się naskórka skóry głowy - który opada jak płatki śniegu i osadza się na brwiach, ramionach i ubraniach. Stan ten jest ścisle powiązany z tym, co jemy, ale także z kosmetykami, czy środkami do mycia włosów...

Łupież jest dolegliwością dotyczącą łuszczącej się naskórka skóry głowy - który opada jak płatki śniegu i osadza się na brwiach, ramionach i ubraniach. Stan ten jest ścisle powiązany z tym, co jemy, ale także z kosmetykami, czy środkami do mycia włosów.


Warto mieć tego świadomość, gdyż NIC w naszym organizmie nie dzieje się bez przyczyny. Winy należy doszukiwać się w naszym zachowaniu, stylu życia i wyborach, jakie podejmujemy. 

Objawy

Łupież jawi się na skórze głowy jako swędzące grudki lub strupy składające się z martego, złuszczonego naskórka. Jest o tyle nieprzyjemne, że  problem z czasem zaczyna być naprawdę zauważalny, co budzi w nas poczucie wstydu.

Przyczyny

Głównymi przyczynami łupieżu są: 

  • upośledzenie ogólnego stanu zdrowia, 
  • stan toksyczny spowodowany głównie przez nieprawidłowe żywienie, 
  • zalegające masy kałowe (zaparcia),
  • obniżoną witalność z powodu niedoborów/nadmiarów. 
  • napięcie emocjonalne, 
  • stosowanie silnych szamponów, 
  • wyczerpanie organizmu.

Leczenie

Na rynku są dostępne liczne szampony stosowane w leczeniu łupieżu, niemniej jednak to walka jedynie z objawem, który z czasem powróci, jeśli nie zajmiemy się faktyczną przyczyną. Większość z tych szamponów w procesie "leczenia" powoduje nieodwracalne uszkodzenie korzeni włosów ze względu na zawarte w nich syntetyczne, silne składniki. Leczenie łupieżu musi być konstytucyjne, jeśli pożądane jest trwałe wyleczenie.

Najważniejszym czynnikiem w leczeniu tego zaburzenia jest utrzymywanie włosów i skóry głowy w czystości, aby zminimalizować gromadzenie się martwych komórek. 

Jak się do tego zabrać?


  1. Włosy powinny być
     szczotkowane codziennie, aby poprawić krążenie i usunąć złuszczone komórki. 

    Najskuteczniejszym sposobem na szczotkowanie włosów jest pochylenie się od pasa w dół, w kierunku ziemi, i "odszranianie" od karku w kierunku głowy. Krótkie lub sięgające do ramion włosy mogą być szczotkowane od nasady aż po same końce za jednym pociągnięciem. 

  2. Skóra głowy powinna być również dokładnie masowana każdego dnia za pomocą palców.
     Dodatkowo należy to robić tuż przed lub po umyciu włosów. Podobnie jak szczotkowanie, masaż stymuluje krążenieusuwa brud i łupież, a także przyspiesza wzrost włosów. Aby prawidłowo przeprowadzić masaż, rozłóż palce wachlarzowo i wsuń je między włosy. Trzymając kciuk za uszami, przyciśnij głowę palcami na całej jej szerokości, a następnie przesuwaj palce raz do tyłu, raz do przodu. Poczujesz, jak Twoja skóra się porusza. Wywoła to przyjemne mrowienie skóry głowy. Taki masaż warto wykonywać codziennie, nie tyle w leczeniu łupieżu, co rozładowywaniu stresu, czy pobudzenia włosów do wzrostu.

  3. Domowa pasta przeciwłupieżowa, poprawiająca kondycję skóry głowy i cebulek włosów: 
    Dwie łyżki nasion kozieradki należy namoczyć przez noc w wodzie. Zmiękczone nasiona należy zmielić na delikatną pastę rano. Powstała masa powinna być nakładana na skórę głowy i pozostawiona na pół godziny. Następnie włosy dobrze byłoby umyć roztworem orzecha mydlanego (ritha) lub delikatnym, naturalnym szamponem.

  4. Ocet jabłkowy
     dodawany do końcowej wody płuczącej po myciu szamponem również pomaga rozpraszać łupież.

  5. Dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w leczeniu łupieżu.
     Na początek pacjent powinien stosować dietę całkowicie owocową lub (jeśli preferuje kaszę nad owoce) jaglano-warzywną przez około pięć dni. Wariant owocowy polecany jest szczególnie latem, aby zapobiegać wychładzającemu działaniu owoców zimą. W tym schemacie powinny znaleźć się trzy posiłki dziennie, składające się ze świeżych, soczystych owoców, takich jak jabłka, gruszki, winogrona, grejpfruty, ananasy i brzoskwinie. Nie należy spożywać owoców cytrusowych, bananów, suszonych, posypanych lub konserwowych owoców. Tylko niesłodzona woda cytrynowa lub czysta, gorąca lub zimna, powinna być pijana. Z kolei w przypadku wersji jaglanej - dozwolone są wszelkie dania z niej wykonane z dodatkiem owoców (smoothie) i warzyw, jeśli jest to "typowy obiad". Z kaszy jaglanej i warzyw można robić przeróżne zupy krememowe, kotleciki jaglane, czy też najzwyklejsze "papki" z wymyślnymi sosami pomidorowymi, chrzanowymi, grzybowymi.

    W tym 5 dniowym okresie "wypadałoby" codziennie stosować lewatywę z ciepłą wodą, aby oczyścić jelito i/lub wszystkie inne środki przyjęte w celu wyeliminowania zaparcia, jak chociażby odpowiednie zioła. Jest to niezwykle ważne z tego względu, iż nagromadzone toksyny w jelitach przenikają z czasem do krwi, gdzie rozprowadzane są po organizmie powodując szereg dolegliwości, jeśli w porę nie zostaną zneutralizowane. Jak się pewnie domyślacie, łupież jest jedną z nich.

    Po przeprowadzonym "poście" pacjent może stopniowo wprowadzać nowe produkty, aby móc w pełni przejść na dobrze zbilansowaną dietę. Nacisk należy położyć na surową żywność (jeśli nie ma problemów z jej trawieniem), zwłaszcza świeże owoce i warzywa; kiełkujące nasiona, surowe orzechy (warto jest je przedtem namoczyć) i pełnoziarniste zboża, szczególnie proso i brązowy ryż, ryż basmati, jaśminowy, a także kaszę jaglaną, soczewicę, rośliny strączkowe. Mięso nie jest wykluczone, niemniej jednak dobrze jest wiedzieć, skąd ono pochodzi i nie nadużywać go w kuchni - 2-3x w tygodniu naprawdę wystarczy.
    Jeśli pokarmy surowe stanowią dla nas problem - warto jest przestawić się na dietę gotowaną - zupy krem, gotowane warzywa, jajka na miękko, ryże z duszonymi warzywami, dobrej jakości oleje roślinne (np. olej lniany tłoczony na zimno) - którymi polewamy danie na koniec.


  6. Ścisła dbałość o dietę jest niezbędna do wyzdrowienia.
     Żywność skrobiowa, białkowa i tłusta powinna być ograniczona. Mięso, cukier, mocna herbata lub kawa, przyprawy, marynaty, rafinowane i przetworzone produkty, jak również napoje bezalkoholowe, cukierki, lody i produkty wytwarzane z cukru i białej mąki powinny zostać wyeliminowane z jadłospisu.

  7. Jeśli mamy możliwość wystawić się na działanie promieni słonecznych - jak najbardziej polecam! Ekspozycja głowy na promienie słoneczne jest również użytecznym środkiem w leczeniu łupieżu, o czym warto pamiętać. 

  8. Co więcej, postaraj się radzić sobie ze stresem. Słuchaj przyjemnej muzyki, leż, odpręż się, medytuj, oddychaj głęboko - niech to będzie chwila dla Ciebie. Uwolnij nagromadzone napięcia i pozwol się sobie zrelaksować.
    Człowiek zestresowany nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzić procesów związanych z regeneracją.

  9. Dodatkowo polecam kwasy omega 3, tłuszcze roślinne tłoczone na zimno (lniany, rydzony), sok niepasteryzowany z rokitnika, olej z kiełków pszenicy (witamina C), marchewkę gotowaną z masłem (Witamina A - dla skóry i jelit wręcz zbawienna), a także witaminę D3 z lanoliny wraz z witaminą K2.

Dodatkowo:

  • Sok ze świeżej lucerny, marchwii, sałaty i szpinaku pity codziennie dostarcza masę potrzebnych włosom składników.
  • Sok ze świeżych buraków z kieliszkiem soku z pokrzywy, cytryną fenomenalnie wzmacnia włosy i skórę głowy.
  • Wmasowywanie mleka kokosowego w skórę głowy pobudza włosy do wzrostu i nawilża skórę głowy.
    Najlepiej korzystać z mleka domowej roboty - z wiórków kokosowych (niesiarkowanych).

 


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Co wzmocni detoksykację?

Dieta współczesnego, zestresowanego, żyjącego w pędzie człowieka jest coraz bardziej pełna śmieciowego i przetworzonego jedzenia.Taki model odżywiania wyraźnie obciążą organizm - sprawiając, że...

Łysienie - co robić?

Utrata włosów w bardzo młodym wieku stała się powszechnym problemem w dzisiejszych czasach. Na uwadze trzeba mieć nie tyle poszczególny objaw, jaki udało nam się dostrzec, ile fakt, że świadczy on o...

Miażdżyca

W skutek zaburzeń w prawidłowym przepływie krwi w żyłach wywołanych niewłaściwą, obciążającą organizm dietą, mogą pojawić się liczne stany zapalne, które alarmują nas o pogarszającym się stanie...

Przewlekłe zmęczenie

Chroniczne zmęczenie i nadmierna senność mogą być objawem poważnych zaburzeń w równowadze organizmu - od stanów zapalnych, poprzez przeciążenie centralnego układu nerwowego, aż po problemy w...

Nadmiar śluzu w organizmie

Jeśli Twoim problemem jest nadmiar śluzu w organizmie - często masz mokry katar i kaszel, uczucie ociężałości, zamglenia umysłu, czy gruby nalot na języku, przeczytaj proszę ten artykuł...

Choroby serca

Termin choroba niedokrwienna serca obejmuje grupę zespołów klinicznych powstających szczególnie w wyniku niewydolności tętnic wieńcowych w celu dostarczenia wystarczającej ilości krwi do serca....

Egzemy i stany zapalne skóry

Stan zapalny skóry to zmiany występujące w wyglądzie naskórka, do których zaliczamy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry czy liszajec...

Niestrawność - zasady

Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan żołądka, w którym soki trawienne są nieprawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny...

  • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.