W skutek zaburzeń w prawidłowym przepływie krwi w żyłach wywołanych niewłaściwą, obciążającą organizm dietą, mogą pojawić się liczne stany zapalne, które alarmują nas o pogarszającym się stanie naczyń żylnych. 

Organizm do rozwiązania konfliktu wymaga spełnienia trzech wymogów:

 • uwolnienia organizmu od produktów, które do wspomnianego stanu się przyczyniają
 • wprowadzić produkty, których organizm w fazie regeneracji potrzebuje najbardziej
 • unormowania poziomu stresu z pomocą wielu sprawdzonych metod, jak sesje oddechowe

Plan działania przedstawiony został w dziesięciu punktach.

 1. Produkty, które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych:

 • przez zawartość tłuszczów utwardzonych i dużej ilości cukru: słodycze, ciasta, wypieki wywołują reakcję prozapalną
 • chipsy, żywność typu fast food, używanie niewłaściwego oleju do smażenia*
 • margaryny, masła o zmniejszonej zawartości tłuszczu
 • mleko UHT
 • biały, oczyszczony chleb
 • łączenie produktów białkowych (mięso, ryby, sery, mleko) z węglowodanowymi (ziemniaki, kasze, ryże)**

*do smażenia najzdrowsze jest masło klarowane, smalec, łój wołowy, olej kokosowy, olej ryżowy (krótkie smażenie), oliwa z oliwek (krótkie smażenie). Pozostałe oleje roślinne pod wpływem wysokiej temperatury utleniają się, wytwarzając mnóstwo szkodliwych związków.

**posiłek składający się z białek i węglowodanów nie zostanie prawidłowo strawiony. Pojawią się wzdęcia, uczucie przelewania, odbijanie, biegunki. Pojawią się także stany zapalne, których przyczyna leży w powstałej z połączenia rozłożonych białek i cukrów cząsteczce o wyraźnie ostrych krawędziach, które tną naczynia krwionośne od środka.

2. Po odstawieniu szkodliwej żywności, idealnym byłoby przeprowadzenie 1-2 tygodniowego postu bazującego na kaszach, ryżach i warzywach. Celem tego postu jest wstępne oczyszczenie organizmu i przygotowanie go na wzmożoną regenerację.

3. Kolejnym krokiem jest stopniowe wprowadzanie do diety produktów, które naturalnie przeciwdziałają stanom zapalnym.

Należą do nich:

 • warzywa, owoce
 • orzechy, migdały, masło
 • jajka, produkty mleczarskie
 • oleje tłoczone na zimno, siemię lniane
 • tran dobrej jakości (wytwarzany tradycyjną, niechemiczną metodą)

4. Racjonalnym okazuje się też suplementacja omega 3, który, skądinąd, znajduje się w oleju lnianym, tranie i jajach od kur karmionych zdrową, różnorodną paszą. Minimum 1g kwasów tłuszczowych omega 3 dziennie. Optymalne jest spożycie 2-3 gramów. Wykazują one silne działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwalergiczne.

5. Zgodnie z najnowszymi trendami w profilaktyce zdrowia zaleca się bardzo wysokie spożycie witaminy C - aż 3 gramy dziennie, w małych dawkach. Witamina C posiada silne działanie przeciwzapalne. Okazuje się także przynosić olbrzymią ulgę przy bólach stawów.

6. W przypadku istniejącego problemu związanego z krzepliwością krwi, szczególnie skuteczne są grejpfruty – 2 sztuki zamiast kolacji; zawarty w nich kwas hialuronowy rozpuszcza zakrzepy a kwas galakturonowy regeneruje wątrobę (grejpfrutów nie wolno łączyć z posiłkami).

7. Starsze osoby nie powinny stosować suplementów wapnia. Przy niedoborze witaminy K2 wapń wbudowuje się w naczynia krwionośne, usztywniając je. Źródłem biodostępnego wapnia jest dobre mleko (np. piątnica) i produkty mleczarskie.

8. Ruch, ruch, ruch. Wieczorny 0,5-1 godzinny spacer ma dobroczynny wpływ na dobry stan zdrowia. Uspokaja, poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko bezsenności.

9. Alkohol w racjonalnych ilościach bywa pomocny, np. po kilkugodzinnej jeździe. Jego dobroczynny wpływ odczuwa się w postaci ciepłych palców u stóp.

10. Fotel, również w samochodzie, warto doposażyć w dodatkową, możliwie wysoką poduszkę. Siedzi się wówczas na pośladkach nie uciskając naczyń krwionośnych na udach. Możliwie często należy uruchamiać tzw. pompę łydkową –najprostsze ćwiczenie to przyciąganie palców stopy do góry, chodzenie po schodach, po stokach – zwłaszcza przy podejściach w górę.

Powyższe punkty są naszą strategią na uporanie się z problemami naczyń krwionośnych w sposób należyty i stopniowy. Tylko w takiej harmonii działania organizm jest w stanie powoli dostosować się do nowego sposobu żywienia i w pełni móc uleczyć.

file light bulb yellow icon svg 2

 

Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w ułożeniu indywidualnego planu żywieniowego, dołączeniu sprawdzonych metod leczniczych, ziół a także sposobów radzenia sobie ze stresem z pomocą których:

 • zniwelujesz przyczynę, a tym samym usuniesz wszelkie objawy
 • zregenerujesz organizm, tym samym pozwalając mu uzdrowić się także z wielu innych dolegliwości
 • przywrócisz optymalną wagę ciała, pozbywając się problemów zdrowotnych związanych z niewłasciwą wagą

Skontaktuj się ze mną! 

(Przejdź do: Konsultacje)

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.